29.04.2020
історія України 9 клас
Тема уроку: Суспільно- політичне становище у 1907-1914рр.
Мета: визначити основні тенденції та
суперечності процесу соціально-економічного розвитку українських земель початку
ХХ ст.; аграрної реформи П. Столипіна в Україні; модернізації
суспільно-політичного життя у Наддніпрянській Україні; розвивати увагу,
пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні
судження, навички роботи з історичними джерелами та історичною картою; виховувати
зацікавленість до вивчення теми.
Обладнання: підручник «Історія України» 9 клас (В. С. Власов)
Тип уроку: комбінований
Основні дати:
1906 р. – початок аграрної реформи П. Столипіна.
1907 – 1911 рр. – діяльність ІІІ Державної думи.
1908 р. – створення Товариства українських поступовців (ТУП).
1910 р. – ухвалення циркуляра П. Столипіна із забороною
реєструвати будь-які «інородницькі» товариства.
1911 – 1913 рр. – справа Бейліса.
Лютий 1914 р. – масові демонстрації та політичні страйки проти заборони
царським урядом святкування 100-річчя від дня народження Т. Шевченка.
Хід уроку
I.
Організаційний момент.
II.
Перевірка домашнього завдання.
Актуалізація опорних знань.
1.
Установіть хронологічну послідовність подій.
Діяльність ІІ Державної думи;
Об’єднання Української демократичної партії з Українською радикальною
партією в Українську радикально-демократичну партію;
Кривава неділя;
Створення РУП.
2.
Заповніть пропуски й усно відновіть текст.
Вибори до І Державної думи
відбулися _____(лютий-березень 1906)
. Щоправда, радикальні політичні сили _____ (бойкотували
вибори, або були усунуті від участі в них). У І Державну думу від 9
українських губерній було обрано _____ (102 депутати).
44 депутати об’єдналися в _____ (українську
парламентську громаду). Головою було обрано ____ (Іллю Шрага). Друкованим органом став
журнал ____ («Український вісник»).
Українські депутати підготували ____ (законопроекти
про надання Україні автономії, впровадження української мови в школах).
Вибори до складу ІІ Державної думи відбулися у _____ (січні-лютому
1907). Цього разу у виборах взяли участь усі радикальні партії,
зокрема й українські. Українські депутати знов утворили _____ (українську думську громаду), яка
складалася з ______. Вона ввійшла до фракції _____ (трудовиків)
й назвала себе _____ (Українською
трудовою громадою). Вона мала добиватися _____ (перетворення
Росії на «правову й демократичну державу», забезпечення українцям права на
автономію). Проте й ця дума виявилася недовговічною: її розпуск
відбувся ____(3 червня 1907 р.).
III.
Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та мети уроку.
1.
Робота з візуальними джерелом.
·
Розгляньте зображення. З курсу всесвітньої історії пригадайте, з якою
подією воно пов’язане.
·
Сьогодні ми дізнаємося як Столипінська реформа 1906 р. вплинула на
українські землі та її основні наслідки.
IV.
Вивчення нового матеріалу.
1.
Робота з історичним джерелом (с. 232 підручника).
·
Прочитайте історичне джерело.
·
Про що в ньому йдеться?
·
З’ясуйте, коли відбулися описані в ньому події.
·
Визначте, як автор ставиться до подій, про які розповідає. Чи збігаються
відомості джерела з інформацією підручника?
·
Що в тексті видалося добре відомим, а що – новим?
2.
Розповідь учителя.
·
Пригадайте, чим закінчилася революція в Російській імперії 1905 – 1907 рр.
Після поразки революції в імперії
запанувала реакція. Царський уряд
проводив відкриту антиукраїнську політику. Головним провідником імперської
реакційної політики з 1906 р. був голова
Ради міністрів Петро Столипін. У
своїй політиці він спирався на ідеологію російського шовінізму.
Шовінізм –
агресивна форма націоналізму, проповідь національної винятковості,
протиставлення інтересів однієї нації інтересам іншої, схильність до
розпалювання міжнаціональної ворожнечі й ненависті. В даному випадку –
російської нації проти української.
У 1908 р. у Києві було
створено «Клуб російських націоналістів міста Києва». Основним завданням
клубу було «боротьба з українофільством»,
яке, на думку його ідеологів, підривало коріння «російської православної цивілізації». 20 січня 1910 р. вийшов
циркуляр Столипіна із забороною реєструвати будь-які інородницькі
товариства.
3.
Робота з історичним джерелом (с. 233 підручника).
·
Прочитайте фрагмент історичного джерела.
·
Висловте свою оцінку наведеним міркуванням.
4. Самостійна робота з текстом
підручника (с. 224).
·
Опрацюйте текст підручника.
·
Чому «справа Бейліса» набула резонансу?
·
Про що свідчило обвинувачення
Менделя Бейліса?
·
Чи погоджуєтеся ви з вироком суду? Відповідь поясніть.
5. Робота з таблицею.
·
Користуючись таблицею та отриманими знаннями з курсу всесвітньої історії,
визначте перебіг та результати Столипінської реформи.
6.
Розповідь учителя.
Ви вже знаєте, що у Києві у 1908
р. виникла нелегальна громадсько-політична організація – Товариство
українських поступовців (ТУП). Членами організації були, зокрема, М.
Грушевський, Є. Чикаленко, С. Єфремов, В. Винниченко, І. Шраг та ін.
ТУП обстоювали три основні ідеї:
Ø
парламентаризм;
Ø перебудову Російської держави на
федеративних засадах;
Ø
національно-територіальну автономію України.
Резонансною подією стало виголошення доповіді Дмитром Донцовим «Сучасне політичне положення нації і наші
завдання» на ІІ Всеукраїнському студентському з’їзді в 1913 р. у Львові.
Антиукраїнська політика не припинилася зі смертю Столипіна 1911 р. урядова заборона святкування 100-річної річниці
народження Т. Шевченка у 1914 р. спричинили масові
демонстрації студентів у Києві та інших містах України. Саме ця подія стала
кульмінацією антиукраїнської політики царського уряду.
V.
Узагальнення та систематизація
знань.
1.
Про наслідки якої події/явища/процесу свідчать наведені факти?
#
створення нових можливостей для капіталізації сільського господарства; # переселення частини українських селян
у малоосвоєні райони азіатської частини імперії; #зростання продуктивності сільського господарства; # формування потужної верстви
середнього та заможного селянства; #
прискорення обезземелення селянства; #
посилення майнового розшарування селян; # зростання соціальної напруги в
суспільстві.
А економічної
кризи 1900 – 1903 рр.
Б аграрної реформи П. Столипіна
В ухвалення
циркуляра Столипіна від 20 січня 1910 р.
Г концентрації
промислового виробництва
2.
Оберіть зображення, на якому перша українська газета в під російській
Україні, що видавалась у Лубнах на Полтавщині наприкінці 1905 р.
А.
Б.
В.
Г.
3. Робота з контурною картою.
·
Підкресліть назви міст, у яких:
o
було створено першу українську політичну партію; (1890)
o
відбулося повстання на панцернику «Князь Потьомкін-Таврійський» (Одеса, 1905)
o
виникла нелегальна громадсько-політична організація – ТУП; (Київ, 1908)
o
працював адвокатом Ілля Шраг; (Чернігів)
o
видавалася друком перша українськомовна газета «Хлібороб»; (Лубни, 1905)
o
прокотилася хвиля страйків у січні 1905 р. (Київ,
Харків, Одеса, Катеринослав, Миколаїв)
·
Поряд напишіть рік створення.
VI.
Підсумки уроку.
VII.
Домашнє завдання.
1)
Опрацювати § 28 підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар