четвер, 4 листопада 2021 р.

7 клас Всесвітня історія

 

Тема. Середньовічне європейське суспільство.

Мета: скласти уявлення учнів про структуру середньовічного європейського суспільства, показати його складові; охарактеризувати три стани середньовічного суспільства; формувати в учнів уміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал; пояснити зміст термінів і понять «васал», «сеньйор», «феодальна драбина», «ієрархія», «феод», «феодал», «феодалізм», «стани», «єпископ», «монах», «хрестові походи», «хрестоносці», «васалітет», «замок», «донжон», «девіз», «повинності», «оброк», «панщина», «віллан», «сеньйорія», «громада»; сприяти вихованню учнів в дусі толерантного ставлення до людей рідного походження.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, атлас, карти «Європа X—XIII ст.», ілюстрація (схема замку). Основні терміни і поняття: васал, сеньйор, феодальна драбина, ієрархія, феод, феодал, феодалізм, стани, єпископ, монах, хрестові походи, хрестоносці, васалітет, замок, донжон, девіз, повинності, оброк, панщина, віллан, сеньйорія, громада.

Основні дати і події: 847 р.— західнофранкський король Карп Лисий зобов'язав кожну вільну людину обрати собі сеньйора.

Структура уроку

I. Організація навчальної діяльності

II. Актуалізація опорних знань

III. Вивчення нового матеріалу

1. Феодалізм. Три стани середньовічного суспільства у Європі.

2. Духівництво.

3. Феодали. Замки.

4. Селяни і сеньйорія. Господарство селянина.

5. Селянська община. Шлюб і сім'я селянина. Світ селянина.

IV. Закріплення нових знань

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда за запитаннями

1. Яким було суспільство варварів на кінець історії Стародавнього світу?

2. Яким було римське суспільство на кінець історії Стародавнього світу?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Випереджальне завдання

Після розгляду нового матеріалу: висловіть свою думку щодо того, чи можна вважати соціальний устрій у середньовічній Західній Європі справедливим. Чому?

1. Феодалізм. Три стани середньовічного суспільства у Європі

Розповідь учителя

Наприкінці VII — на початку VIII ст. завершилося об’єднання багатих і знатних людей варварського і римського суспільств. Вони перетворилися на могутній прошарок землевласників, серед яких було чимало представників верхівки церкви, а також багатих членів германських родів. Саме ці великі землевласники і стали основою для формування панівного прошарку суспільства, на який спиралася королівська влада.

Найбільш яскраво це проявилося на землях колишньої імперії Карла Великого у Західному Франкському королівстві (майбутній Франції, як її почали називати з X—XI ст.).

Столицею нової держави стало місто Париж, розташоване на річці Сена. Влада останніх Каролінгів утрималася тут найдовше — до кінця X ст. Проте вона поступово слабшала, і королі втрачали контроль над своїми володіннями. Прискорила цей процес зовнішня небезпека. Від кінця VIII ст. на країни Європи стали нападати нормани, які на кораблях перетинали море і грабували прибережні країни, наганяючи жах на місцевих жителів. До цього додалися спустошливі набіги арабів та угорців.

Представники місцевої влади зобов’язували великих землевласників протистояти цим нападам. Водночас дрібні землевласники самі стали шукати порятунку від набігів і переходити під захист сильних покровителів. Таких людей називали васалами. За надання захисту вони присягали на вірність своєму покровителю — сеньйору (від латин. senior — старший) і зобов’язувалися служити йому, прибуваючи озброєними в будь-який час.

Щоб мати у своєму розпорядженні загін важкоозброєних вершників (рицарів), землевласник міг частину своєї землі роздати воїнам за службу, які, у свою чергу, якщо дозволяв розмір володіння, могли передати його за службу своїм васалам. Таким чином складалися відносини між сеньйорами і васалами. Історики називають такий порядок «феодальною драбиною», або «феодальною ієрархією».

Робота з термінами і поняттями

Васал — особа, яка отримала від сеньйора у володіння феод за несення служби.

Ієрархія — система суворого підпорядкування нижчих сходинок влади вищим.

Коли напади норманів почастішали, Карл II Лисий у 847 р. зобов’язав «кожну вільну людину обрати собі сеньйора». Права сеньйора над своїми васалами прирівнювалися до влади короля над своїми підданими. А ще через 30 років було визнано спадковість бенефіціїв і графських титулів. Тепер бенефіції перетворилися на спадкові володіння — феоди. Слово «феод», від якого походять слова «феодал», «феодалізм», означає земельне володіння, надане (подароване) господарем, сеньйором, своєму васалові (підвладній людині), який за це мав служити господареві. Володіння феодом, подібно до бенефіція, вимагало служби, переважно військової. Володарів феодів стали називати феодалами.

Кожен феодал мав велику владу, останні ж Каролінги були безсилими: вони не мали ані авторитету серед феодалів, ані війська для боротьби проти зовнішніх ворогів. Почали утворюватися графства, що нагадували маленькі королівства. Настав час феодальної роздробленості. Король уже був лише «першим серед рівних». Поступово такий лад поширився на всі країни Західної, Центральної і частини Східної Європи.

Протягом X—XIII ст. у Західній Європі остаточно сформувалися основні стани середньовічного суспільства. Кожна з цих соціальних груп мала свої права, обов’язки, погляди, спосіб життя.

Найбільшого поширення набула теорія про поділ суспільства на три стани: «тих, хто молиться» (священики і монахи), «тих, хто воює» (рицарі) і «тих, хто працює» (селяни, ремісники та ін.). Соціальний статус успадковувався від батька до сина.

Кожен стан мав свої обов’язки і був необхідним для інших. Вони не могли існувати один без одного. Так, духівництво піклувалося про душі, рицарі захищали країну, а селяни всіх годували. Існуюча система поділу суспільства і відносини між станами не витримали випробування часом.

Насправді кожна з трьох верств суспільства поділялася на більш дрібні групи, які також мали свої права, привілеї та обов’язки. Із появою міст та зростанням їхньої ролі в житті Середньовічної Європи система відносин між соціальними групами ще більше ускладнилася. Значною мірою на поділ суспільства на соціальні верстви почали впливати земельні володіння і гроші. Усі, хто мав багатства і статус у суспільстві, стали належати до аристократії. Так з’являється сільська і міська аристократія.

Робота з термінами і поняттями

Феод — спадкове земельне володіння, яке сеньйор дарував васалові як плату за службу.

Стани — великі групи людей, які відрізняються своїми спадковими правами та обов'язками, місцем у суспільстві.

Робота з документом

ЄПИСКОП АДАЛЬБЕРТ ЛАНСЬКИЙ ПРО ТРИ СТАНИ (XI СТ.)

Перший стан — воїни, захисники церкви і народу, усіх без винятку, як сильних, так і слабких... Другий стан — селяни; ці нещасні люди мають щось лише ціною важкої праці. Усім — грошима, одягом, харчами — забезпечують вони весь світ. Жодна вільна людина не змогла б прожити без селян... Селянин годує господаря, який стверджує, що це він годує селянина... Так, дім Божий (суспільство) поділяється на три частини: одні моляться, інші воюють, ще якісь працюють. Три... частини не потерпають від своєї відокремленості: послуги, надані однією з них, створюють умови для праці двох інших; відповідно кожна частина піклується про ціле. Так, цей троїстий союз залишається єдиним, завдяки чому панує закон, а люди насолоджуються миром.

Запитання до документа

1) Чим єпископ Адальберт пояснював такий поділ суспільства?

2) Що було покладено в основу цього поділу?

3) Що, на думку єпископа, забезпечувало єдність суспільства?

4) Чим така структура суспільства відрізняється від римської чи германської?

2. Духівництво

Робота з термінами і поняттями

Єпископ — духовний глава адміністративно-територіальної церковної одиниці — єпархії.

Монах — член релігійної громади, який дав обітницю вести аскетичне життя.

Розповідь учителя

На першому місці серед трьох станів суспільства стояли ченці та священики. їхнім головним завданням було піклуватися про спасіння християнських душ. Це заняття в уявленні людей того часу було важливішим за будь-які земні справи.

Середньовічне суспільство протягом століть залишалося бідним, люди часто голодували. Проте, не рахуючись із витратами, силою і часом, європейці будували величезні собори і численні церкви, віддавали духівництву десятину — десяту частину врожаю та інших прибутків. Бажаючи врятувати свої душі, багаті та бідні дарували церкві своє майно і земельні володіння. Перший стан був єдиним, який поповнювався вихідцями з різних станів суспільства. Майже всі відомі вчені й мислителі, як і значна частина поетів, художників, музикантів, належали до духівництва.

У містах і країнах, відлучених від церкви, зачинялися храми, заборонялося здійснювати християнські обряди — хрещення, вінчання, похорон тощо. До таких країн церква згодом почала організовувати збройні експедиції — хрестові походи.

Цікаво знати

Для боротьби проти своїх ворогів церква використовувала відлучення та інтердикт. Для середньовічної людини відлучення від церкви було страшною карою. Фактично це означало втрату всіх прав члена суспільства. Людина не мала можливості брати участь у християнських обрядах, обіймати будь-які посади, ніхто не мав права їй допомагати, її могли навіть убити. Якщо церква вважала, що в непокорі винні не тільки окремі люди, вона могла відлучити цілі села, міста або навіть країни. Таке відлучення називалося інтердиктом.

Робота з термінами і поняттями

Хрестові походи — війни європейських феодалів, підтримані католицькою церквою під гаслом визволення від мусульман християнських святинь у Палестині.

Хрестоносці — учасники хрестових походів. Зазвичай нашивали на одяг зображення хреста як знак своїх добрих намірів.

Церква була величезною політичною, економічною і духовною силою. Спираючись на це, римські папи в X—XIII ст. розпочали боротьбу за об’єднання всього християнського світу під своїм верховенством. Поступово церква стала найбільшим землевласником у Європі, а життя верхівки церкви нічим не відрізнялося від життя світських феодалів. Духівництво вже не обмежувалося у своїй діяльності лише церковною службою та молитвами. Його представники здійснювали правосуддя, брали участь в управлінні державою, виконували феодальні функції, навчали в школах та університетах, фінансували королівські заходи тощо. Для багатьох молитва стала лише другорядним заняттям.

3. Феодали. Замки

Колективна робота учнів з підручником

Опрацюйте відповідний матеріал підручника, розгляньте схему замку і виконайте завдання.

1) Визначте особливості становища феодалів як панівної верстви західноєвропейського середньовічного суспільства.

2) За ілюстрацією опишіть особливості облаштування замку середньовічного феодала.

(Результати роботи учнів учитель систематизує й уточнює за допомогою наведеного матеріалу.)

Додаткова інформація

Усіх великих землевласників, які жили завдяки праці залежних селян, називали феодалами. Вони становили 2—5% населення, посідаючи панівне становище в суспільстві. Між феодалами склалася система відносин, яка отримала назву васалітет. Між сеньйором і васалом існувала своєрідна усна угода: васал зобов’язувався віддано служити господарю, а той, у свою чергу, обіцяв васалові підтримку і захист. Цей договір укладався при свідках і вважався непорушним.

Як уже зазначалося, система васалітету (залежності) нагадувала драбину чи піраміду, вершиною якої був король. Прямими васалами короля найчастіше були герцоги, васалами герцогів — маркізи, васалами маркізів — графи, далі барони і рицарі. У походах рицарів зазвичай супроводжували зброєносці-юнаки з рицарських сімей, які ще не здобули цього звання. Хоча вважалося, що король є сеньйором для всіх, проте у Франції існувало правило: «Васал мого васала — не мій васал». Тобто король не повинен був втручатися у відносини між герцогами і маркізами та іншими.

Робота з джерелом

(Учитель демонструє ілюстрацію із зображенням замку Беаумаріс.)

Замок Беаумаріс, біля Англессі, у Великій Британії, височів недалеко від моря, що дозволяло заповнювати захисний рів морською водою. Другий ряд стін захищав, коли ворогу вже вдалося подолати перше укріплення.

Розгляньте ілюстрацію і опишіть особливості замку Беаумаріс.

Робота з термінами і поняттями

Васалітет — система взаємин між феодалами; особиста залежність одних феодалів від інших.

У IX—XI ст. напади арабів, угорців, норманів привели до появи в Європі нового виду оборонних споруд — замків. Замок був одночасно і фортецею, і помешканням феодала.

Замки будувалися переважно на пагорбі, який височів над місцевістю. Оточений ровом із водою, високими стінами і вежами, замок був досить надійним сховищем. Над усіма будівлями замку височіла головна вежа — донжон. Вона була призначена як для повсякденного життя феодала, так і для оборони. Її підвали пристосовували для зберігання припасів. Також там часто викопували криницю або влаштовували в’язниці. На верхніх поверхах розміщувалися зали, де мешкав феодал зі своєю родиною та слугами. Важливим елементом вежі був потаємний хід, що дозволяв господареві в разі необхідності втекти в безпечне місце. Сама вежа могла оборонятися самостійно навіть тоді, коли інші укріплення замку захоплював ворог.

Разом із замками у Європі з’явилися і важкоозброєні професійні воїни — рицарі. Рицар був не просто вершником, а самостійною бойовою одиницею. Спершу він був одягнений у кольчугу — сорочку зі скріплених між собою металевих кілець. Згодом її змінили ковані лати, що захищали рицаря з ніг до голови. Крім того, воїн прикривався в бою щитом, на якому було зображено герб — розпізнавальний знак його роду і девіз — стислий вислів, що пояснював зміст герба. Озброєння рицаря складалося з довгого важкого списа і меча (рідше бойової сокири або палиці). Бойовий кінь вершника теж споряджався обладунками. Отже, рицар на коні ставав своєрідною рухомою фортецею.

Славу непереможного воїна можна було здобути на війні або під час рицарських турнірів — військових змагань у силі та вправності. їх влаштовували королі або знатні феодали. На турніри з’їжджалися як ті, хто бажав узяти в них участь, так і ті, хто хотів побачити видовище.

Щоб стати рицарем, потрібно було пройти спеціальну процедуру посвячення. Посвячений у рицарі складав присягу на вірність, зобов’язувався захищати вдів, сиріт і тих, хто служить Богові.

Робота з документом

РЕЛІГІЙНИЙ ОБРЯД ПОСВЯЧЕННЯ В РИЦАРІ (XI СТ.)

Спершу єпископ благословляє прапор [рицаря]. Молитва: «Боже вічний і всемогутній... Освяти небесним благословенням цей прапор, готовий до бою, щоб він був сильним у боротьбі проти невірних та бунтівних народів, і щоб за твого заступництва він наводив жах на ворогів люду християнського...»

З’єднані рицарем спис і прапор єпископ освячує святою водою. Далі він благословляє меч: «Дозволь благословити цей меч на поясі раба твого, щоб він міг охороняти і захищати церкву, удів, сиріт і всіх тих, хто служить Богові, проти жорстокості ворога, і щоб він наводив жах на всіх тих, хто виступив проти нього...»

Запитання до документа

1) Хто оголошувався головним ворогом рицаря і церкви?

2) Із якою метою церква проводила обряд посвячення в рицарі?

4. Селяни і сеньйорія. Господарство селянина

Розповідь учителя

Селянство було найчисленнішою верствою середньовічного суспільства. Селяни перебували за межами «феодальної драбини», вони були не васалами, а підданими.

Життя в Середньовічній Європі було сповнене небезпеки, і селянинові доводилося шукати захисту в могутнього сеньйора. В обмін сеньйор присвоював право на землю селянина і примушував його відбувати повинності: відробляти панщину чи сплачувати оброк. Панщиною називалися всі дармові роботи селян у господарстві сеньйора.

Селяни обробляли панські поля, будували і лагодили його будинок, комори і мости, чистили ставки, ловили рибу тощо. Оброк — частина продуктів селянського господарства (зерно, худоба, птиця тощо), яку селянин був зобов’язаний сплачувати своєму сеньйору. Оброк міг бути і в грошовій формі. Крім того, сеньйор судив селянина своїм судом. Селянин не мав права переселятися до іншої місцевості без дозволу тощо.

Якщо селянин справно виконував повинності, сеньйор не міг відмовити йому в користуванні земельною ділянкою, на якій працювали його пращури. Дещо більше прав мали особисто вільні селяни — віллани (від латин. villa — вілла, маєток). Вони, як правило, сплачували лише оброк. Такий селянин навіть міг продати свій земельний наділ, але новий господар однаково сплачував сеньйору оброк. Усі права, що мав сеньйор щодо селян, складають загальне поняття сеньйорія. Сеньйорія — це і земля, яку селяни отримували у володіння від сеньйора, і самі залежні селяни, і влада сеньйора над ними, і повинності селянина на користь сеньйора. Сеньйорія є важливою ознакою середньовічного європейського суспільства.

Робота з термінами і поняттями

Повинності — обов'язкові примусові роботи селян на свого феодала — оброк, панщина тощо.

Оброк — плата залежних селян феодалам; була продуктовою або грошовою.

Панщина — обов'язкові роботи селянина на землі феодала.

Робота з документом

ІЗ «ПОЕМИ ПРО ВЕРСОНСЬКИХ ВІЛЛАНІВ» ЕСТУЛЕ ГОЗА (XII СТ.)

Перша праця в році — до Іванового дня (24 липня). Віллани (вільні селяни.— Авт.) повинні косити луки, згрібати і збирати сіно в копиці і складати їх у стіг..., а потім везти на барський двір, коли скажуть...

Однак настає серпень, і з ним нова робота... Вони пов’язані панщиною, і про неї не слід забувати. Віллани повинні жати хліб, збирати і зв’язувати його в снопи, складати скиртами посеред поля і відвозити негайно до амбару. Цю службу вони несуть із дитинства, як несли її предки. Так працюють вони на сеньйора...

Потім вони знову повинні відробити панщину. Коли вони розорали землю, то йдуть за зерном до амбару, сіють і боронують...

До Різдва потрібно здати курей...

На Великдень знову панщина...

Після цього потрібно їхати в кузню підкувати коней...

Запитання до документа

1) Про що розповідається в цьому уривку?

2) Про які повинності селян згадується в документі?

Господарство селянина за своїм характером було натуральним, тобто все необхідне для життя вироблялося на місці: від продуктів харчування до ремісничих виробів. Тільки за деякими товарами, зокрема за сіллю чи залізом, доводилося вирушати до місць, де вони вироблялися, і там обмінювати їх на продукти своєї праці. Гроші в селян були рідкістю. Проте з часом усе змінювалося. У XV ст. відбувалося руйнування натурального і становлення товарного господарства, коли те, що було вироблено або вирощено, йшло переважно на продаж.

5. Селянська община. Шлюб і сім'я селянина. Світ селянина

Розповідь учителя

Жити поодинці в ті часи було складно, тому селяни в Середньовічній Європі об’єднувалися в общини. Так легше було вести господарство, обстоювати свої інтереси перед сеньйором, зберігати побутові й культурні традиції.

Община вирішувала спільні господарські справи. Щоб усі члени общини мали однакові умови для ведення господарства, ниву розбивали на ділянки з різною якістю ґрунту і кожному виділялися смужки землі на різних ділянках. Із цих смужок і складався наділ селянина. Періодично відбувався перерозподіл ділянок. Ліси, пасовища, сіножаті, річки, озера були в спільному користуванні всієї общини.

Община допомагала бідним, вдовам, сиротам, захищала тих, кого образили чужинці. Також община обирала свого старосту, будувала церкви, утримувала священиків, доглядала за дорогами, мостами, порядком на своїх землях. Сільські свята в більшості випадків улаштовувалися за рахунок общини. У весіллях, похоронах брали участь усі члени общини.

Найстрашнішим покаранням було вигнання з общини. Таку людину позбавляли всіх прав і підтримки. В общину об’єднувалися мешканці одного або декількох сіл. Спочатку села були невеликими і складалися з 10—15 дворів. Кожне село мало своїх ремісників, насамперед ковалів і мірошників. Були свої майстри з гончарства, ткацтва тощо.

Робота з термінами і поняттями

Община — об'єднання людей, які спільно володіють знаряддями праці та іншим майном. Особливістю цього об'єднання с часткове чи повне самоврядування.

Селянин рідко виїжджав за межі свого села. Тому його уявлення про світ часто поширювалися лише на відстань кількох днів переходу від рідної околиці.

Новини в селі обмежувалися місцевими подіями. Подекуди проїжджі купці, паломники, бурлаки розповідали про чудеса, які начебто бачили в інших краях. З усього села письменними, крім священика, були декілька людей. Особливої потреби в ній не відчувалося, до того ж Біблія була написана латиною, яку не розуміли. Усе життя селянина залежало від урожаю, приплоду худоби, а тому все оберталося навколо цього, навіть християнські свята. Нерозуміння багатьох природних явищ посилювало віру селянина в усіляких духів, добрих і злих. Іноді селяни вдавалися до магії сподіваючись, що це вбереже їх від посухи, неврожаю, хвороби тощо.

Не менше за злих відьом у Західній Європі боялися вовкулаків (у германських народів їх називали «вервольфами» — людинововками). Для захисту від нечисті селяни також користувалися чаклунствами й різними оберегами. Одним із найпоширеніших оберегів у Європі й досі залишається підкова, прикріплена над входом у будинок.

Усіляка нечисть часто згадується в казках — одному з найпоширеніших видів народної творчості (фольклорі). Крім казок, серед селян були поширені пісні (святкові, обрядові, трудові, героїчні), перекази, розповіді, приказки тощо. У розповідях про звірів простежуються риси людської поведінки.

Улюбленими героями селянських розповідей, казок були бідняки — справедливі та добрі; веселі дурні — Жак Простак, Телепень Ганс, Великий Дурень; благородні розбійники — Робін Гуд тощо.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

І ВАРІАНТ

Обговорення результатів виконання випереджального завдання, отриманого учнями перед початком розгляду нового матеріалу.

II ВАРІАНТ

Учитель перевіряє засвоєння учнями основних термінів і понять, розглянутих на уроці.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя

У Середні віки в Західній Європі склалася своєрідна структура суспільства з «тих, що моляться», «тих, що воюють» і «тих, що працюють». Кожен стан, у свою чергу, поділявся на групи, які відрізнялися правами, привілегіями й обов’язками.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацюйте § 4 підручника.

2. До практичного заняття підготуйте презентації (повідомлення) за однією із тем: «Рицарські традиції», «Рицарські турніри», «Замки», «Життя селян», «Протилежність світів селянина і сеньйора».

середу, 3 листопада 2021 р.

9 клас історія України

 «Повсякденне життя українського населення кінця XVIII–першої половини ХІХ століття. Практичне заняття»

Мета:навчити учнівописувати повсякденне життя українців кінця XVIII — першої половини XIX ст.;розвивати вміння характеризувати зміни в повсякденному житті різних верств населення, яких воно зазнало в цей період; виховувати любов та повагу до історичного минулого своєї держави

Тип уроку: практична робота

Обладнання: підручник, презентація, наочність, індивідуальні картки

Хід роботи

І.Організаційний момент. Знайомство (вчитель роздає флеш-бейджі, на яких учні записують свої імена)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

- А тепер давайте розпочнемо нашу роботу. Пропоную вам виконати вправу "Незакінчене речення". Я починаю речення, а ви продовжуєте, спираючись на ті знання, які отримали на попередніх уроках історії (період 18-19 ст.)

1. Україна перебувала під владою ___________ (Російської, Австрійської) імперій.

2. До складу Російської  імперії входили території _____________ (Наддніпрянської )України, до складу Австрійської імперії території  _____________ (західної: Галичина, Закарпаття, Буковина) України.

3. Проаналізуйте політику урядів щодо українців. (відповіді учнів)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 слайд 2.

- А чи задумувалися ви чи змінилося повсякденне життя українського народу під владою цих 2 імперій?

- Ті, хто вважає, що змінилося, подивіться на аркуш із словом ТАК, а хто вважає, що залишилося без змін, подивіться на відповідь НІ.

- Виконавши практичну роботу, ми з’ясуємо відповідь на це питання.

ІV.  Робота над матеріалом уроку. Практична робота

1. Розповідь учителя

- Людина тісно пов'язана з навколишнім середовищем. А так, як селяни  становили основну масу населення, то працюючи на землі вони виробляли в собі такі якості, як терплячість, наполегливість та шанобливість. На основі вищесказаного, робимо висновок, що починає формуватися ментальність українця. 

 

Російська імперія Австрійська імперія    

Наддніпрянська Україна Західноукраїнські землі    

Малоросійська ментальність рутенство    

Зрівняння з російським дворянством, бажання здобути кар'єру, до відстоювання українства ставилися вороже (крім Лівобережжя) Українці з вдячністю відносилися до австрійської влади, нічого не просили, не висували ніяких вимог, що було позитивним для уряду  

2. Ознайомлення з господарством.Слайд 3

У вас на партах є аркуші з інформацією, прочитайте про традиційні види господарської діяльності українців, а потім з’ясуємо чим же займалися в повсякденному житті українці, чому найбільше приділяли увагу.

Господарство(землеробство з трипільним обробітком землі, використовували важкий плуг – степовий, легкий плуг – Стеценка, косу і серп; розводили овець, коней, корів, волів,свиней, кіз, птицю; вирощували: жито, пшеницю, ячмінь, овес, гречку, прос; городництво, було основною справою жінки, на якому вирощували сояшник, кукурудзу,томати, баклажани, перець, на Півдні – херсонські кавуни, в 1764 році була завезена картопля, яка була «другим хлібом»,буряки, капусту, гарбузи, моркву, цибулю, часник, огірки; окрасою кожного села, поміщення, маєтку були сади, де вирощували яблука, груші, вишні, сливи, на Півдні – черешні, персики, горіхи, абрикоси, в Причорномор'ї та Закарпатті займалися виноградництвом)

3.Прийом критичного мислення«Опорні слова».В кожній імперії, адміністративній одиниці були житла. Відкрийте підручники на ст. 117. Чим вони відрізнялися?

Бідні

Заможні

(міська біднота – сільські хати, оточені городами та садами; заможні – багато кімнат, парадні зали, вітальні, кімнати для гостей і слуг, кабінет господаря, спальні, кухні, господарські приміщення, меблі, які вироблялися  на замовлення в європейських місцевих майстрів, окрасами були – дзеркала, килими, картини, годинники)

4.Робота в парах. (на партах «Поселення» та завдання)

Ознайомимося з зовнішнім виглядом міст, містечок і сіл. 

 Міста Містечка Села    

За адміністративною ознакою поділялися на повітові та губернські, мали кількаповерхові будинки, центральні вулиці і прощі з бруківкою, центром життя були церкви і базари Мали одноповерхові дерев’яні оселі В Наддніпрянські Україні –будувалися за єдиним імперським зразком: центр, де оголошувалися розпорядження влади та відбувалися покарання злочинців, від неї розходилися вулиці до околиць. В західній Україні вигляд сіл владою не змінювався  

5. Звернемо увагу на зовнішній вигляд українця в кожному регіоні окремо.

Чим відрізняються та чим схожі вони один з одним?

Ст..97 обговорення одягу українців

  (присутні елементи народних традицій, які відображали відродження національної свідомості, відрізнялося вбрання селян і міщан, де в заможних присутній елемент європейської моди)

6.Робота в групах (по 4 чоловіка). Інтерактивний прийом «Знайди зайве». В залежності від стану, люди вживали в раціон різні продукти харчування та напої. Ваше завдання, обрати ті напої та продукти, які не вживали в 19 ст. 

ЇЖА НАПОЇ    

Молочні страви Узвари з свіжих та сушених фруктів    

Пельмені Пепсі    

Галушки Цикорій    

Варена, тушкована їжа Квас (хлібний, грушевий, буряковий, яблучний, березовий)    

Борщ Какао    

Піцца Коньяк    

Пшоняний куліш Пиво    

Олів’є Хмільний мед    

Вареники Кефір    

Паштет Кава    

Вівсяний кисіль Молоко    

Відбивні Лимонад    

 На свята - м'ясо, варені та смажені яйця; по неділям - страви з птиці. Заможні - чай, селяни - чай з гілок вишні та малини  

                          Назвіть кількість страв та напоїв, які залишилися у вас в таблиці.

7. Інтерактивний підхід на основі діяльнісного підходу «Історичне лото»

Ну і звичайно, велике значення в суспільстві мала сім'я та шлюб, звідки вона починалася. Розповідь вчителя 

Першорядна особа в сім'ї __

жінка

_____ звичаєве право, це те, чим керувалися церква та державні установи Хто в сім'ї виховував дітей до здатності захищати себе та рідну землю___ мати Засуджувалося в сім'ї __________ подружня зрада    

Існувало два типи сімей: ____ малі та _______ великі

Середній склад сім'ї - від ___5  до ____  7 осіб Як називали сім'ю, яка складалася з подружжя  та неодружених дітей? ______ повна мала    

Шлюбний вік дівчини ____16 років, а чоловіка ____18 років

Юридично шлюб закріплювався _______ (чим?) церковним вінчанням, документами світської влади Завершальним етапом шлюбом було ________ весілля  

V.  Узагальнення  та систематизація знань

-Для закріплення знань пропоную вампройти тести. (Відповіді а і б на дошці)


Західні території  України входили до складу:

а) Російської імперії;    б) Австрійської імперії;   

Рутенство було поширено на території…

а) західної України;     б)  Наддніпрянщини

З 1764 року «другим хлібом» називали продукт….

а) кавуни;         б) картопля;      в) баклажани

    Невеликі адміністративні і торгові центри були розташовані в…

а) містах;    б) селах;    в) містечках

Окрасою заможного житла були…

а) меблі;   б) гостьові кімнати;   в) дзеркала

Їжу обов’язково готували …

а) один раз на день;   б) два рази на день;   в)три рази на день

Напої, які вживали тільки знатні люди – це…

а)хмільний мед і пиво;    б) хлібний і березовий квас;    в) чай та кава

Першорядною особою в сім'ї були …

а) жінки;    б) чоловіки;    в) діти

Шлюбний вік дівчини сягав….

а) 14 років;    б) 16 років;    в) 15 років

VІ. Рефлексія

Драбинка успіху

VІІ. Оцінювання

VІІІ. Домашнє завдання.Порівняти повсякденне життя українця  минулого із сучасним. 

9 клас всесвітня історія

Індустріальна революція у країнах Західної Європи та її наслідки

Очікувані результати

Після уроку учні зможуть:

• характеризувати політичний і соціально-економічний розвиток країн Європи та Америки в першій половині XIX ст., соціальну структуру європейських суспільств першої половини XIX ст., зміни в повсякденному житті;

• пояснювати вплив індустріальної революції в Західній Європі на суспільний розвиток світу;

• визначати основні ознаки промислової революції в Західній Європі; головні відмінності між основними ідеологічними концепціями;

• висловлювати судження щодо основних ідеологічних концепцій;

• називати видатних представників основних ідеологічних концепцій;

• пояснювати і застосовувати поняття: «промисловий переворот», «індустріальне суспільство», «ідеологія», «консерватизм», «лібералізм», «соціалізм», «націоналізм», «нація», «соціалізм».

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: комп'ютер або ноутбук, мультимедійний проектор та екран (мультимедійний комплекс), підручник, атлас, настінна карта, ілюстративний матеріал.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

Повідомлення теми та завдань уроку.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Інтерактивна вправа «Асоціація»

• Разом з учителем знайдіть позитивні і негативні наслідки рішень Віденського конгресу 1815 року.

Вправа «Так чи ні»

1. Французька революція почалась 1790 року. (Ні)

2. Декларацію прав людини і громадянина було прийнято 26 червня 1789 р. (Так)

3. Штурм і взяття Бастилії зупинили на певний час хід революції. (Ні)

4. Людовіка XVI влаштовував французьких революціонерів. (Ні)

5. Франція була проголошена республікою 21 вересня 1792 р. (Так)

6. Установчі збори прийняли першу Конституцію Франції в ході Французької революції. (Гак)

7. Термідоріанський режим прийняв революційний календар. (Ні)

8. У ході Вітчизняної війни 1812 року в Росії партизанський рух досяг надзвичайного розмаху. (Так)

9. Наполеон повернувся з Росії переможцем. (Ні)

10. «Битва народів» відбулась під Лейпцигом. (Так)

11. Наполеон одразу був призначений імператором Франції. (Ні)

12. У результаті підписання Паризького мирного договору 1814 року територія Франції повернулась до кордонів 1792 р. (Так)

Тести

1. Установіть відповідність між державами, що збільшили свої території за результатами Віденського конгресу, та означеними територіями.

1) Австрія

2) Велика Британія

3) Пруссія

4) Російська імперія

5) Франція

А Острів Мальта, острів Цейлон, Капська земля (південь Африки)

Б італійські землі, частина польських земель;

В відновлена в межах 1789 р.

Г Велике герцогство Варшавське, Фінляндія та Бессарабія

Д Рейнська область, Вестфалія, західні польські землі

Відповідь: 1 Б; 2 А; 3 Д; 4 Г; 5 В.

2. Установіть відповідність між прізвищами глав делегацій і країнами-учасницями Віденського конгресу.

1) Австрія

2) Велика Британія

3) Пруссія

4) Росія

5) Франція

А Лорд Каслрі Б фон Меттерніх В Талейран Г фон Гарденберг Д Олександр І

Відповідь: 1 Б; 2 А; 3 Г; 4 Д; 5 В.

3. Установіть відповідність між датами та подіями.

1) 5 травня 1789 р.

2) 3 вересня 1791 р.

3) 21 січня 1793 р.

4) 9 листопада 1799 р.

А Прийняття першої Конституції Франції

Б страта Людовіка XVI

В (18 брюмера VIII року Республіки) у Франції було встановлено новий режим — «бонапартизм»

Г скликання Генеральних штатів

Відповідь: 1 Г, 2 А, 3 Б, 4 В.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка творчого домашнього завдання

Учні презентують підготовлені реферати про різні верстви населення, що брали участь у революційних подіях.

Творче завдання

• Написати репортаж про життя французів в той час, коли революційна Франція трансформувалась в імперію.

Бесіда

1. Проаналізуйте, як змінилась політика європейських країн після Віденського конгресу.

2. Визначте причини відмінностей у початку промислової революції в різних країнах Європи.

3. Складіть перелік чинників, що дали можливість Великій Британії вже в першій половині XIX століття вийти в лідери за розвитком промисловості.

4. Розкажіть, чому спроби посилити абсолютизм і феодальні привілеї дворян у 20-х роках XIX століття були марними.

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Початок становлення індустріального суспільства

Учитель. Розгром наполеонівської Франції змінив положення держав у світі та Європі. Велика Британія на тривалий час посіла провідні позиції в політиці та економіці, перетворившись на наймогутнішу індустріальну і колоніальну державу світу, його фінансовий центр і зразок ліберального суспільства. Але були свої проблеми і в англійському суспільстві.

Уже на початку XIX ст. Велика Британія була могутньою індустріальною, торговельною та колоніальною державою. Станом на 1815 р. на всій території Британської імперії проживало близько 200 млн осіб. Це чверть усього населення світу!

На середину XIX ст. в країні завершився промисловий переворот і Велика Британія посіла перше місце у світі за рівнем розвитку виробництва (45 % промислової продукції світу). Це стало можливим завдяки індустріалізації — появі нових промислових районів — на заході та півночі Британії. Тут розвивається металургійна, вугільна, текстильна промисловість, суднобудування. Основною формою виробництва стають фабрики та заводи, зростає кількість великих підприємств.

Британські товари витісняють товари інших держав. Збільшується експорт. Велика Британія вивозить продукцію промислових підприємств, а ввозить сировину. Лондон перетворився на світовий фінансовий та торговельний центр. Зростання промислового виробництва приводить до збільшення попиту на сировину та продукти харчування, а це, у свою чергу, сприяє розвитку капіталістичних відносин у сільському господарстві. Британський флот панував на морі.

Франція в результаті революції перейшла на рейки капіталістичного розвитку: виникла велика фабрично-заводська промисловість, споруджували залізниці. Однак промислова революція у Франції відбувалася значно повільніше, ніж в Англії: більшість населення зосереджувалася в сільському господарстві, а працю малоземельних селян, які шукали додаткового заробітку на кустарних підприємствах і мануфактурах, фінансово використовувати було вигідніше, ніж застосовувати механізми. 1826 р. у Франції розпочалася економічна криза надвиробництва. Наслідком цього стало зростання революційних настроїв.

Політична роздробленість німецьких земель гальмувала їхній економічний розвиток. Основою економіки німецьких держав залишалося сільське господарство, у якому процвітало кріпацтво.

Спроби осмислення нової дійсності

Учитель. Промислова революція почалася тільки в 1830-х рр. і дуже стримувалася політичними розбіжностями та економічною відсталістю німецьких земель. Найбільших успіхів промислове виробництво досягло в державах Рейнської області, особливо гірська та хімічна промисловість. Економічний розвиток значно гальмувала наявність кордонів — кожна держава мала свої митні тарифи, торговельні закони, грошові одиниці, системи мір і ваги.

1834 року 18 німецьких держав на чолі з Пруссією створили Митний союз. Це пожвавило економічні відносини, сприяло розвитку торгівлі та промисловості. А поширення прусського талера укріпило економічні зв’язки. Крім розвитку економіки, Пруссія використовувала Митний союз для боротьби з Австрією. Таким чином, Митний союз став кроком для утворення загальнонімецької держави.

Основу австрійської економіки, як і більшості німецьких держав, становив аграрний сектор. Він ґрунтувався на кріпацькому господарстві. Промислова революція проходила дуже повільно, у країні відбувалася поступова стагнація. Протистояння з Пруссією призвели до того, що Австрія не увійшла до Митного союзу. Це ускладнило її економічні зв’язки з німецькими державами.

Консерватизм, лібералізм, соціалізм і марксизм

Учитель. У першій половині XIX ст. в країнах Європи переважали три провідні ідеології: консерватизм, лібералізм і соціалізм.

Робота з поняттями

• Консерватизм (фр. conservatisme, від лат. conservo — «охороняю», «зберігаю») — визначення ідейно-політичних, ідеологічних і культурних течій, що спираються на ідею традиції та спадкоємності в соціальному та культурному житті.

• Лібералізм (фр. liberalisme) — філософська, політична та економічна теорія, а також ідеологія, яка виходить з положення про те, що індивідуальні свободи людини є правовим базисом суспільства та економічного ладу.

• Соціалізм — це соціально-економічні ідеї, «вчення» та ідеології, основним гаслом яких є соціальна справедливість, політика економічного перерозподілу національного продукту країни, спрямована на соціальний захист найслабших верств населення; підтримка бідних за рахунок багатих.

Учитель. Представники консерватизму надавали перевагу старим, перевіреним часом відносинам, виступали проти революційних змін, вважали, що нерівність закладена природою, що найкращою формою правління є монархія. Вони виступали за приватну власність та стабільність суспільства.

Лібералізм відстоював права особистості, свободу і рівність, приватну власність і незалежність від держави. Представники лібералізму виступали проти насильницьких змін у суспільстві і за реформаторську діяльність, спрямовану на покращення. Практично всі революції першої половини XIX ст. очолювали ліберали. Поступово ліберальні цінності перетворилися на основні цінності західного суспільства.

Соціалізм відстоював ідеї колективної власності та справедливого розподілу матеріальних благ. Часто соціалісти виступали за ліквідацію приватної власності. Однією з течій був утопічний соціалізм — учення про суспільство (суспільний лад), що живе за утопічними принципами, тобто такими, що не можуть існувати в реальному житті. Наступним кроком розвитку соціалізму став розвиток революційного соціалізму, пізніше відомого як комунізм. Засновниками цієї течії були Карл Маркс і Фрідріх Енгельс.

У першій половині XIX століття в Європі працювало багато соціаліст-утопістів. У Франції ці ідеї підтримували Анрі Сен-Сімон (1760-1825 рр.) та Шарль Фур’є (1772-1827 рр.). Перший закликав до створення нової промислової системи, у якій би існувала загальна обов’язкова праця, планова організація виробництва та єдність науки й виробництва, при цьому зберігалася приватна власність. Його колега був противником приватної власності. Він розробив проект «суспільства гармонії» — асоціації промислових колективів.

Англійський соціаліст-утопіст Роберт Оуен (1771-1853 рр.) виступав за необхідність створення самоуправних громад без приватної власності та експлуатації. Однак спроби практичної реалізації його ідей в Британії та США зазнали невдач.

На базі ідей утопічного соціалізму було розвинуто революційний соціалізм та марксизм. Його видатними представниками були Карл Маркс і Фрідріх Енгельс.

Робота з поняттями

• Марксизм — це філософське, економічне і політичне вчення, яке розглядало суспільство як організм, у структурі якого виробничі сили визначають виробничі відносини, стверджувало неминучість переходу від феодалізму до капіталізму, соціалізму

1 врешті безкласового суспільства.

Повідомлення учнів

Учні, які підготували повідомлення, розповідають про життя і діяльність Карла Маркса.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Робота в парах

• Визначте подібні та відмінні особливості в розвитку економіки Великої Британії, Франції, Австрії, Російської імперії та німецьких держав.

Робота з таблицею

• Заповніть таблицю, указавши у відповідному стовпчику порядковий номер події.

Велика Британія

Франція

Австрія

Німеччина

Російська імперія

     

1 — виникнення Митного союзу, 2 — початок правління короля Карла X, 3 — економічна криза 1815-1816 років; 4 — переважання аграрного сектора в економіці; 5 — виникнення Німецького союзу; 6 — наявність кріпацтва; 7 — прийняття «хлібних законів»; 8 — повстання в Петербурзі; 9 — неврожаї 1845 та 1846 рр.; 10 — скасування закону про заборону створювати профспілки (тред-юніони).

Відповідь

Велика Британія

Франція

Австрія

Німеччина

Російська імперія

3, 7, 10

2, 9

4

1, 5

6, 8

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель. Велика Британія стала першою державою, у якій завершився промисловий переворот і відбулося формування індустріального суспільства. Завдяки цьому країна посіла перші позиції в промисловості, торгівлі та фінансах.

У більшості країн Європи у першій половині XIX ст. формується механізм вирішення соціальних проблем, закладаються засади правової держави, підґрунтя для створення громадянського суспільства. Також у цей час виникають провідні ідеології — консерватизм, лібералізм та соціалізм, які значно вплинули на розвиток суспільства, визначили напрямок і розвиток провідних країн світу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Дати відповідь на запитання і завдання до нього.

3. Продовжити (закінчити) складання хронологічної таблиці

4. Порівняти шляхи розвитку Великої Британії, Франції, Австрії та Німеччини в першій половині XIX ст.

5. Підготуватись до практичної роботи № 2 «Суспільні наслідки промислового перевороту. Зміни в житті і побуті різних верств населення».

Все про козаків

Школа для всіх. Чотири поради для вчителів та батьків, як підтримувати психічне здоров’я підлітків

 Школа для всіх.   Онлайн-курс про організацію інклюзивного освітнього середовища  Чотири поради для вчителів та батьків, як підтримувати пс...