понеділок, 11 жовтня 2021 р.

Ярослав Мудрий (укр.) Історія України середніх віків.

Домашнє завдання.

Опрацювати навчальний матеріал §7., ст.. 33 – 37. Скласти таблицю 

« Внутрішня і зовнішня політика князя Ярослава Мудрого».

Конспект уроку на тему:  Русь - Україна за правління Ярослава Мудрого





Опис документу:
Коспект уроку " Русь - Україна за правління Ярослава Мудрого" розрахований на учнів 7 -го класу. Метою уроку є ознайомлення учнів з життям та діяльністю князя Ярослава Мудрого, та визначення його ролі для розвитку Київської держави. На прикладі його діяльності виховувати любов і повагу до рідної землі,тягу до знань, освіти та культури.


Мета уроку. Сформувати знання та елементарні уявлення про добу розквіту Київської держави на прикладі діяльності князя Ярослава Мудрого. Навчити учнів визначати його зовнішню та внутрішню політику, складати характеристику князя Ярослава Мудрого як особистості і державного діяча. Удосконалювати вміння учнів працювати в групі, розвивати навички роботи з джерелами інформації, уміння аналізувати і узагальнювати матеріал, робити висновки, висловлювати власну точку зору. А також сприяти національно – патріотичному вихованню.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: настінна карта « Київська держава Русь – Україна», портрет Ярослава Мудрого, ілюстрації до теми, додаткова література, підручник Ю. Ю. Свідерський, Т. В Ладиченко, « Історія України» 7 клас.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

На цьому етапі учитель вітає учнів, перевіряє їхню готовність до уроку.

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда з класом.

  • Яким було становище на Русі за часів правління Володимира Великого?

  • Які важливі моменти в історії Київської держави цього часу ви можете назвати?

Метод « Мозкова атака».

Учні стисло висловлюють свої думки щодо значення правління князя Володимира Великого для зміцнення Київської держави, після чого робиться загальний висновок.

Значення правління:

  • Завершення у цілому формування Київської держави, що об'єднала усіх східних слов'ян,але не лише їх;

  • Утвердження сильної князівської влади, створення потужної централізованої держави;

  • Зміна родоплемінного поділу суспільства на територіальний;

  • Внаслідок прийняття християнства зрівняння Київської держави з провідними державами Європи.

  1. Мотивація навчальної діяльності

Слово учителя.

Роки князювання цього правителя – час найвищого розвитку та найбільшого піднесення Київської держави. Усі свої зусилля він спрямував на продовження справи Володимира – посилення єдності, централізації держави, Її європеїзацію. Він був не стільки князем - дружинником і князем – завойовником, скільки князем будівельником і князем – просвітителем. Час його правління збігся з періодом внутрішнього освоєння та втримання величезних територій, приєднаних князями – попередниками, що вимагало не тільки якісних змін у внутрішній і зовнішній політиці, а й іншого типу державного правителя.

Учитель дає учням завдання прочитати анаграму на дошці і з'ясувати ім'я князя про якого йтиме бесіда на уроці.

йирдуМ валсорЯ

( Ярослав Мудрий )


  1. Вивчення нового матеріалу.

Гра « Читацький клуб».

Учитель об’єднує учнів у чотири групи, кожна з яких досліджує певне завдання: перша група» Історики» – досліджують питання утвердження Ярослава як великого Київського князя, та боротьбу з печенігами; друга група « Правознавці» – опрацьовують збірник законів «Руська правда»; третя група « Мистецтвознавці» – культурно – освітню діяльність; четверта група « Дипломати» – зовнішню політику Ярослава Мудрого. Кожна група опрацьовує матеріал, що є в підручнику а також картки з додатковою інформацією. Після чого учні демонструють свої результати і обмінюються інформацією і думками в «Читацькому клубі».

Робота з історичними поняттями. Опрацювати і записати до робочого зошита.

Руська правда – збірка норм Руського права.

Гривня – срібний чи золотий зливок.

Ізгой – людина,яка втратила зв'язок з общиною за якусь провину.

Мечник – княжий слуга.

Русин – мешканець Київської землі.

Закріплення знань.

Метод «Прес» ( для слабших учнів ): за що Ярослава називають Мудрим?

Метод « Прес» ( для сильніших учнів ): чому з ім'ям Ярослава Мудрого пов'язують розквіт Київської держави( Русі – України)?

Слово учителя. Високо оцінив діяльність Ярослава літописець: « Як то буває, що один зоре землю, другий засіє, а третій жне та їсть багаті овочі. Так і тут: батько Ярослава зорав та зрушив землю,просвітивши хрестом, Ярослав, Володимирів син, засіяв книжними словами серця вірних, а ми можемо користуватися з книжної науки» . Отже, саме князювання Ярослава Мудрого стало вершиною могутності Київської держави, і літописець правильно дав високу оцінку князеві. Давайте поміркуємо, що можна запозичити від Ярослава Мудрого сучасникам, а що варто залишити в 11 ст. Свої міркування учні записують на папірцях і прикріплюють на дошці. На одній частині дошки те, що потрібно взяти, а на іншій частині те , що варто залишити у минулому.

Домашнє завдання.

Опрацювати навчальний матеріал §7., ст.. 33 – 37. Скласти таблицю 

« Внутрішня і зовнішня політика князя Ярослава Мудрого».

Все про козаків

Школа для всіх. Чотири поради для вчителів та батьків, як підтримувати психічне здоров’я підлітків

 Школа для всіх.   Онлайн-курс про організацію інклюзивного освітнього середовища  Чотири поради для вчителів та батьків, як підтримувати пс...