25.03.2020 7 клас .Історія України
Тема: Українські землі у складі Великого
князівства Литовського. Князь Вітовт.
Мета: ознайомити учнів із становищем земель Галицько-Волинської
держави у складі Литви та Польщі після укладення Кревської унії.
Вивчити причини
входження земель Південно-Західної Русі до
складу іноземних
держав; висловлювати власну думку щодо причин
відмінностей становища
українських земель у складі Литовсько-
Руського
князівства та Польського королівства; характеризувати
внутрішню і зовнішню політику
Вітовта та його наступників
Свидригайла та Сигізмунда; умови Городельської унії
аналізувати події, що
сприяли відновленню та остаточній ліквідації
Київського та Волинського князівств.
Розвивати в учнів вміння працювати з історичною картою, атласами
та
контурними картами; висловлювати власні думки, аналізуючи
історичні джерела інформації.
Виховувати в учнів повагу до історії, звичаїв, традицій українського
народу.
Формувати ціннісне ставлення до суспільства і держави.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: історична карта «Українські землі
у складі Великого
князівства Литовського», підручники, атласи, контурні карти,
картки із завданнями для перевірки домашнього завдання,
картки із історичними джерелами інформації, умовна стрічка
часу, презентація портретної галереї князів Галицько-
Волинської держави та Великого князівства Литовського.
Відеоматеріали про політичну діяльність Вітовта, Сигізмунда
і Свидригайла.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Експрес-опитування.
-
Давайте, діти, пригадаємо який
історичний період ми з вами вивчаємо на уроках історії у 7 класі?
-
Назвіть хронологічні межі цього періоду.
-
Який розділ Середньовічної України
закінчили нещодавно вивчати?
-
Чому Галицько-Волинську державу називають спадкоємицею Київської Русі?
-
Яке історичне значення Галицько-Волинської держави?
-
Назвіть причини занепаду Галицько-Волинської держави.
-
Після занепаду Галицько-Волинської держави, які держави стали претендувати
на наші українські землі?
-
Що ви запам’ятали про унію укладену між Литвою і Польщею?
2. А зараз до вашої уваги наступне завдання «Портретна
галерея князів Галицько-Волинської держави та Литовського князівства».
Ви повинні вгадати історичну особу
3. Завдання на картках.
І-в: Встановити відповідність між назвою суспільного
стану у князівстві Литовському та його характеристикою.
ІІ-в: Встановити відповідність між датами та подіями.
4. Робота із стрічкою часу.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Галицько-Волинська держава припинила
існування, а з нею скінчився княжий період історії України, який тривав майже
п’ять століть. В той самий час, коли Галицько-Волинська держава руйнувалась,
її сусіди - Литва, Польща, Московська держава - зміцнилися й приступили до
загарбання нових територій, у т. ч. на українських землях.
Оскільки найбільша частина українських земель
наприкінці XІV століття відійшла у підпорядкування Литовського
князівства, а це 90%, то сьогодні на уроці ми з вами, діти, продовжимо вивчати події,
що відбувались на наших землях у цей період часу.
Тема нашого уроку: «Українські землі у
складі Великого князівства Литовського. Князь Вітовт».
Завдання уроку:
1.
Дізнатись більше про особливості Литовської експансії на українських
землях.
2.
Правління Вітовта. Його внутрішня і зовнішня політика.
3.
Умови Городельської унії 1413 року.
4.
Правління наступників Вітовта: Свидригайла і Сигізмунда.
І поповнити
кожному учневі історичний словник
термінами: автономія, централізація,
привілей.
ІV. Вивчення нового
матеріалу.
1.
Особливості Литовської експансії на українських землях.
-
робота з історичним джерелом.(уривок із праці М. Грушевського «Ілюстрована
історія України», див. додаток до уроку).
-
Бесіда за питаннями:
1. Чому Велике князівство Литовське після вступу до
нього українських земель називали Литовсько-Руською державою?
2. Поясніть, чому приєднання
українських земель до Литви відбулося майже без війн і без боротьби?
3. Давайте разом зробимо висновок
про особливості Литовської експансії на українських землях.
2. Правління Вітовта. Його внутрішня і
зовнішня політика.
- розповідь вчителя;
- словникова робота;
- обговорення ілюстрації картини Я. Матейка
«Грюнвальдська битва»
- робота з картками «Умови Городельської унії»;
- перегляд відеоматеріалів «Політична діяльність Вітовта»
і обговорення побаченого;
- повідомлення юних дослідників (матеріал із дитячої
енциклопедії Інтернету» Вікіпедії);
- робота з історичним джерелом (підручник ст..190, «З’їзд
європейських монархів у Луцьку»).
- робота в групах:
1-ша: складає 5 речень про внутрішню політику князя
Вітовта.
2-га: складає 5 речень про зовнішню політику князя Вітовта.
3. Правління наступників Вітовта: Свидригайла і
Сигізмунда.
-
розповідь вчителя;
-робота
з історичним джерелом (підручник ст..193 М. Грушевський про князів
Олельковичів);
-
повідомлення юних дослідників про Сигізмунда і Свидригайла(матеріал із дитячої
енциклопедії Інтернету» Вікіпедії);
- робота
з контурними картами;
- робота
в парах (учні складають запитання один одному і дають відповіді на них).
V.
Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
Свою відповідь починаючи словами: Сьогодні на уроці я
дізналась(-всь) про…..
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання: скласти історичний портрет князя
Вітовта, ст..193- відповіді на запитання
Немає коментарів:
Дописати коментар