Тема уроку: «Національне відродження в західноукраїнських землях»
Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу з елементами аналізу учнями історичного
документу
Мета уроку:
Навчальна: навчитися
працювати з історичними джерелами та аналізувати події на основі вивченого
матеріалу
Основні
дати:
1816
– засновано Товариство греко-католицьких священиків
1833-1835
рр. - Союз друзів народу
початок 30-х рр. – 1843 р. – існування
«Руської Трійці»
1833
р. – «Син Русі»,
1834
р. – збірник «Зоря»
1836
р. – «Читанка»
1837
– «Русалка Дністрова»
Основні
діячі: М. Левицький, М. Шашкевич, І. Вагилевич, Я. Головацький
Розуміти:
закономірності розвитку національного відродження на західноукраїнських землях
Пізнавальна:
ознайомитися з тим, як відбувалося пробудження національного життя на
західноукраїнських землях наприкінці XVIII –на початку XIX ст.,
охарактеризувати діяльність товариств греко-католицьких священиків та «Руської
трійці».
Виховна:
розвинути патріотичні почуття учнів щодо рідної землі, показати учням, що
українці навіть в умовах відсутності власної держави, змогли зберегти свою
самобутність, а також розвинути високу духовність.
Обладнання:
портрети М.Шашкевича, Я.Головацького, І.Вагилевича, титульна сторінка та уривок
вірша з «Русалки Дністрової», документи з підручника.
Література:
1.
Іван Бойко. Українські
літературні альманахи і збірники XIX — початку XX ст.. —
Київ : Наукова думка, 1967. — С. 31–32.
2.
Гісем О.В.,
Мартинюк О.О. Історія України. Довідник для учнів та абітурієнтів, 2-ге вид. — Тернопіль:
Навчальна книга-Богдан, 2008. — 576 с.
3.
Гуменюк Є. Слідами біографів Маркіяна
Шашкевича//Слово і час. – 1993-№6. С.10-15
4.
Кирчів Р. Етнографічно-фольклористична
діяльність «Руської Трійці».-Львів,1990.
5.
Полонська - Василенко Н Історія України. У 2. Т.
- Т. 2. Від середини XVII ст. до 1923 р. - К: Либідь, 1993. - 608 с.
6. Русалка Дністровая.-К.,1980
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
На
минулих уроках ми розглянули, що таке національне відродження. Саме тому прошу
мені пригадати:
-
Що таке
національне відродження?
Украї́нське
націона́льне відродження — соціальний та
політичний рух на території Російської та Австро-угорської імперії, що виступав
за культурно-національне відродження й становлення української нації.
-
Пригадайте
етапи національного відродження та характерні особливості для кожного.
Історія
українського національного відродження поділяється на три етапи: 1) академічний
етап (кінець XVIII — 40-ві роки XIX ст.); 2) культурницький етап (40-ві роки
XIX ст. — кінець XIX ст.); 3) політичний етап (кінець XIX — 1917 p.).
-
Назвіть
видатних представників національного відродження на Наддніпрянщині.
Д.
Бантиш-Каменський, Г. Квітка-Основяненко, П. Гулак-Артемовський, М. Маркевич,
Г. Калиновський, І. Срезневський
-
Назвіть
найбільш відомі видання Наддніпрянщини.
Г.
Калиновський «Весільні українські обряди», «Історія русів», Г.
Квітка-Основянекно «Малоросійські оповідання», Д. Бантиш-Каменський «История
Малой России», М. Маркевич «История Малороссии» та інші.
Увага:
це основні чотири запитання. Більш детальні запитання задаються по ходу
відповідей учнів.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Ми
з вами вже знаємо, яким було національне відродження на Наддніпрянщині. Тепер
нам цікаво, що відбувалося на західноукраїнських землях. Тому нашим завданням
сьогодні буде прослідкувати події національного відродження на території
західноукраїнських земель, а також проаналізувати їх впливи на життя
суспільства.
IV.
Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
План уроку:
1. Пробудження
національного життя. Поширення національної ідеї серед греко-католицьких
священиків.
2. Діяльність
«Руської Трійці» та її значення для розгортання національно-визвольного руху
1.
На кінець
18 ст. західноукраїнські землі опинилися під владою Австрійської
імперії. Саме тоді почалося пробудження національного життя на
західноукраїнських землях.
-
Які події кінця 18 ст. посприяли такому
пробудженню? (учні мають назвати реформи Марії-Терезії та Йосипа ІІ)
-
Які саме
реформи ви можете назвати, які посприяли такому піднесенюю?
Специфіка
національного відродження у цих регіонах полягала у тому, що основним носієм
української національної ідеї стало духовенство.
-
Прочитаймо
документ з підручника на ст. 39. А тепер
прошу відповісти чому саме духовенство стало носієм української національної
їдеї?
Національне
відродження почалося на Закарпатті. Там
найвідомішим будителем був перший історик Іоаникій Базилович. Також
видатними особами були Андрій Бачинський- єписком, засновник мукачівської
єпархії.
З
початку 19 ст. процес національного відродження охопив і Галичину. Почалося усе
з просвітницьких товариств. Зараз ми заповнимо табличку по ходу моєї розповіді.
Товариство |
Дата |
Представники |
Діяльність |
Товариство
греко-католицьких священиків |
Засноване
у 1816 році |
М.
Левицький (очолював), І. Могильницький, Й. Лозинський, Й. Левицький |
Гуртування
священиків, оборона української мови, 1818 – домоглися рішення від цісаря про
допущення української мови в школах |
Союз
друзів народу (входило в Товариство польських карбонаріїв) |
1833-1835 |
12
українських семінаристів (рота) |
Виступали
за скасування кріпосного права, за демократичні свободи, окремішність
українського народу, проти абсолютизму |
2.
Яскравим
самобутнім представником культурницького етапу була Руська Трійця. Вона
зберігала риси фольклорно-етнографічного етапу і водночас робила спроби прориву
в політичний етап.
Заповнимо
з вами таку невеличку табличку-довідку.
Руська
Трійця
Угруповання:
напівлегальне демократично-просвітницьке та літературне
Дата
існування: початок 30-х рр. – 1843
Представники:
М. Шашкевич, І. Вагилевич, Я. Головацький
Місто:
Львів
Діяльність:
(записувати за розповіддю)
Члени
Руської Трійці вбачали головне завдання у піднесенні статусу та авторитету
української мови, прагненні піднести народний дух. Вони вивчали традиції,
історію та життя свого народу, що називалося «ходінням в народ».
1833
р. – «Син Русі», перший рукописний збірник поезій та перекладів
1834
р. – збірник «Зоря» (твори гуртківців, вірші, пісні інших народів)
Лейтомивом
зіброк було засудження іноземного панування, ославлення боротьби. Однак видання
були заборонені цензурою.
-
Як ви
вважаєте, чому?
1836
р. – «Читанка» М. Шашкевича українською мовою
1837
– «Русалка Дністрова»
-
Прочитаймо
документ зі ст. 43. Якими рисами описує І. Франко цей альманах?
-
Прочиатймо
уривок з альманаху (вірш М. Шашкевича). Прошу знайти підтвердження слів І.
Франка.
Обєднання
розпалося після смерті М. Шашкевича у 1843 р. І. Вагилевич перейшов на
пропольські позиції, Я. Головацький – на промосковські.
V. Узагальнення та
систематизація знань
Отже,
сьогодні ми дізналися про національне відродження на західноукраїнських землях.
«Руська трійця» та її діяльність мають велике значення і сьогодні. Вони ставили
питання та намагалися вирішити проблеми, які є актуальними донині. Прошу вас
самих підсумувати урок,
-
Чому
провідну роль відігравали священики?
-
Як
починалося національне відродження на західноукраїнських землях? Та чому таку
важливу роль відіграли священики?
-
Що таке
«Руська Трійця», яке значення вона мала тоді і яке має сьогодні?
VI. Домашнє завдання.
Параграф
7.
Написати
твір-роздум: «Чому «Руська Трійця» має значення і сьогодні?» (обсяг – 1
сторінка)
Немає коментарів:
Дописати коментар