Мета: охарактеризувати стан розвитку середньовічної
освіти
Очікувані результати:
Після
цього уроку учні зможуть:
Знати:
-
університетські центри
Середньовіччя, поняття «університет».
Вміти:
-
показати на карті
університетські центри й міста, пов’язані з початком Відродження;
-
обґрунтовано оцінити вплив церкви на культуру
й освіту;
-
визначити причини і
наслідки виникнення університетів.
https://www.youtube.com/watch?v=EuEE8N8z51M, «Університет.Кембрідж» https://www.youtube.com/watch?v=7SqNLFFU9yo),віртуальний тур Оксфордом
http://www.chem.ox.ac.uk/oxfordtour/,гімн
середньовічного студента
GAUDEAMUS IGITUR https://www.youtube.com/watch?v=FkYI7NSMMT0,
атлас «Історія середніх віків» «Картографія»,2010, дидактична
інтерактивна вправа «Середньовічні університети на карті» https://learningapps.org/display?v=po4p2zh2317, PowerPoint-презентація;
колаж «Середньовічні університети» http://www.getloupe.com/v/lwluwwof,
тестові завдання
http://historycokal3.blogspot.com/p/blog-page_27.html
https://goo.gl/forms/cLyRN2wRYeV4HBtF2.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1 варіант. Онлайн-тестування за допомогою Google Forms.
2 варіант. Бесіда
- Що ми
розуміємо під поняттям освіта?
- Чому
виникає потреба суспільства в освіті?
- Від
чого залежить зміст і рівень освіти?
- Який
вплив на середньовічну освіту мала церква?
1.Учні
розглядають на екрані малюнок
«Середньовічна школа» і співставляють зображене на ньому з текстом наукового
документу.
Обговоріть в парах
і зробіть висновок про те, чому і як навчали в середньовічній парафіяльній
школі.
Додаток 1.
Церковні школи були важливим інструментом релігійного виховання. У них
вивчали Біблію, богословську літературу. Майже в повному нехтуванні було фізичне виховання. Християнські вчителі керувалися
догматом: "Тіло - ворог душі". У
школах панували жорстокі покарання: голод, карцер, побиття. До XI ст. учнів били по щоках, губах, носі, вухах,
спині, пізніше - по голому тілу. Покарання розглядалися як природна і богоугодна справа. Переважна кількість церковних шкіл обмежувалося елементарною освітою.
У більшості шкіл три роки вчили початків
грамоти, співу псалмів, дотримання релігійних ритуалів; іноді до цього додавали
початки астрономії.
Основними навчальними книгами були Абецедарій і Псалтир. Абецедаріем називалося посібник,
що нагадує сучасний буквар. Псалми заучували спочатку напам'ять. Спочатку
вчитель читав матеріал для сприймання (латинською мовою звичайно), а учні всі
разом повторювали його вголос з метою вивчити почуте напам’ять. Потім
кожний учень викликався до дошки i повинен був повторювати вивчене без
будь-яких затримок. Після засвоєння алфавіту псалми не
тільки заучували, а й читали. Потім вчили письму. Писати
вчилися на навощених дерев'яних дощечках
металевою загостреною паличкою (стило). [Західноєвропейська середньовічна школа і педагогічна думка. Вип.1, ч.1-2.
М., 1989-1990. ]
Дайте відповідь на
питання:
-
Хто навчає школярів?
-
Скільки дітей учиться?
-
Які методи навчання
використовують?
-
Де відкривали перші
школи?
-
Які відбулись зміни в
середньовічному суспільстві,що збільшилась необхідність в освічених людях?
І група користуючись картою «Культура
і освіта в Західній Європі ХІ-ХУст.», позначає на контурній карті місця
розташування та дату заснування зазначених у тексті перших університетів
Заповнює таблицю «Навчання на підготовчому факультеті
університету»
Ступінь |
Предмети, що
вивчаються |
|
|
|
|
Ініціаторами заснування університетів
виступали, як правило, вчені, які були незадоволені тим, що церковні школи
ігнорували нові знання, оскільки вони не відповідали догматам віри.
Середньовічна вища школа мала зазвичай такі
факультети: юридичний, медичний та філософський (богословский). Але якщо підготовка майбутнього
медика чи юриста продовжувалась 5-6 років, то на філософському факультеті
навчання велось цілих 15.
Заняття в університеті мали
назву лекції — їх читали професори латинською мовою, лекції доповнювалися диспутами (обговорення). Учні називались студентами, що з латинської
означає старанно вчитися.
Серед перших були засновані університети в
Болоньї (1158 р.
, Італія, Став визнаним центром юридичної науки. Одним із
ректорів університету був українець-русин за походженням Юрій Дрогобич. До
Болонського університету приймали вчитися жінок), Оксфорді (1168 р. , Англія), Кембриджі
(1209 р. , Англiя), Парижі (1253 р. , Франція), Празі
(1348 р.
, Чехія), Кракові (1364 р. , Польща) та iн.
Перед тим як вступити до одного з
факультетів, студент повинен був закінчити артистичний факультет,
який був підготовчим i виконував роль
середньої школи (термін навчання– 6-7 років).
Там вивчали «сім вільних мистецтв» («артис» латиною – «мистецтво»).
Студенти факультету мистецтв вважалися
"школярами", тому їх дозволялося шмагати різками
за непослух і
лінощі. На інших
факультетах фізичні покарання не
практикувалися.
Система вільних мистецтв
складалась з двох рівнів. Перший ступінь – граматика (навчання грамоти),
риторика (вміння правильно будувати фразу), діалектика (вчили робити правильні
висновки з посилок). Другий ступінь – арифметика (зводилася до чотирьох
основних дій), геометрія (переважно вивчали властивості поверхні – землемірне
мистецтво), астрономія (вивчали розташування сузір’їв, щоб вміти обчислювати
перехідні свята християнського календаря) , музика (вивчення церковного співу).
[Західноєвропейська середньовічна школа і педагогічна думка. Вип.1, ч.1-2. М.,
1989-1990. ]
-
Які спільні риси мають
середньовічні університети?
-
Чим навчання в ньому
відрізнялось від школи?
-
Чому в багатьох європейських містах існували латинські
квартали?
Випереджувальне
завдання « Життя середньовічного студента» за
планом:
1.Хто
та яким чином міг стати студентом у середньовіччя?
2. В
яких умовах жили середньовічні студенти?
3.Хто
такі «ваганти» та чому стала можливою поява мандрівних студентів?
4.Які
традиції мали середньовічні студенти?
Прослухати середньовічний гімн студентства.
- Чому мелодія гімну
звучить спокійно та урочисто?
- На якій мові
звучить гімн ?
- Чому студенти будь-якої країни розуміли один одного?
ІІІ. Закріплення знань.
Варіант 1. Бесіда за змістом запитань.
1.Що змінилося в
системі освіти у період розквіту Середньовіччя?
2.Які
якості розвивала в учня середньовічна школа? Вивченню яких предметів приділяли
основну увагу в церковних парафіяльних школах?
3.Як вплинув на
рівень освіти суспільства винахід Йоганна Гутенберга ?
4.Чому
виникають університети?
5.Як ви
вважаєте, чому студенти і викладачі різних країн розуміли один одного?
6.Які
предмети вивчали в університетах?
7.Назвіть
методи отримання наукових знань у середні віки.
8.Які
уявлення про навколишній світ існували в середні віки?
Варіант 2.Інтерактивна дидактична гра «Середньовічні університети на карті»
Варіант 3. Скласти віртуальний колаж «Середньовічні
університети».
ІV. Домашнє завдання:
1.Опрацювати
параграф 17-18 підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар